| Brand | Imperial |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B001HWFI0W |
| Color | Black |
| Size | for 3/16", 1/4", 5/16", and 3/8" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Alloy Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Power & Hand Tools > Hand Tools > Cutters > Rebar Cutters & Benders |
BENDS SOFT COPPER, ALUMINUM, BRASS, STEEL, STAINLESS STEEL AND MORE: Easily bends 1/4-Inch O.D. tubing INTEGRATED MARKINGS: Includes Integrated markings calibrated to show you the angle of bend to help finish jobs quickly CUSHION GRIP HANDLES: Built-in cushion grips for reduced operator fatigue, increase stability and improve comfort SMOOTH & TIGHT BENDS WITH LESS EFFORT: Features swivel handle that can be repositioned midway through a bend when both handles begin to meet. This simple feature allows easy fabrication of bends up to 180° with reduced effort, better control and without the crossing of handles, typical of most other lever type benders NO SCORNING OR FLATTENING OF TUBING: No scoring or flattening or flattening of tubing TRUSTED BY PROFESSIONALS SINCE 1905: Imperial tools are trusted by the professionals since 1905 and offers a complete selection of trade tools
| Brand | Imperial |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B001HWFI0W |
| Color | Black |
| Size | for 3/16", 1/4", 5/16", and 3/8" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Alloy Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Power & Hand Tools > Hand Tools > Cutters > Rebar Cutters & Benders |
New Set of 4 German EXTRACTING Forceps E... |
BlueStars Pack of 2 BMP280 Digital 3.3V ... |
TAPEBEAR Joist Tape for Decking 6inch x1... |
EterMutable 60Packs 5/32"5/16"1/8"1/4"1/... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $63.24 | $11.49 | $43.99 | $16.99 |
| Brand | SYNAMED USA | BlueStars | TAPEBEAR | EterMutable |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock | In Stock Scarce |