| Brand | Speidel |
| Merchant | Amazon |
| Category | Telephony |
| Availability | In Stock |
| SKU | B006PK360K |
| Color | Gold Tone |
| Size | 14mm-18mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | stainless steel |
| Google Product Category | Electronics > Communications > Telephony |
| Product Type | Clothing, Shoes & Jewelry > Departments > Women > Watches > Watch Bands |
Classic gold-tone smooth finish top shells offer a stylish appearance suitable for business or casual wear. All stainless steel construction provides high strength & resistance against water & sweat A large expansion range of up to 5" inches will allow you to easily put on and take off your watch without having to struggle with a buckle. Twist-O-Flex’s bottom box and side edge design greatly reduces any hair pulling or pinching. Easy to install with included spring bar pins that slip into your watch lugs. Curved spring loaded end tips will automatically adjust to any lug width ranging from 14mm to 18mm. 100% SATISFACTION GUARANTEE: We are sure that you are going to love your new Twist-O-Flex expansion band, but if for some reason you are not satisfied within 30 days of purchase, we will send you your choice of a 100% refund or replacement. Additionally, you will also receive our 1 year manufacturer's warranty. Please feel free to contact us with any issues that you may have and we will make it right. Customer satisfaction is our #1 priority. EFFORTLESS STYLE, UNMATCHED COMFORT Twist-O-Flex Watchbands: When chic style and unparalleled comfort collide. With a sleek and classic design, this dainty ladies band works for all styles and occasions. In addition, it is uniquely crafted to eliminate discomforts such as hair pinching or pulling. All-day comfort will never go out of style. Comfort at all times: Unlike other bands on the market, there is no such thing as hair pinching or pulling with a Twist-O-Flex Watchband. The unique bottom box and side edge design eliminate this issue altogether. The result? A sleek and polished look that keeps you from shouting "ouch!" Easy to adjust: With the ability to expand, you can adjust your Ladies 14-18mm Twist-O-Flex Classic Adjustable Straight End Band to any length to accommodate your wrist size. The end piece of the band will fit a range of watch heads from 14-18mm. The actual band size of this watch strap is 14mm. 1-year limited warranty: If you are not satisfied with the Ladies Twist-O-Flex Watchband, we guarantee a 100% refund within 30 days, as well as a 12-month warranty. We believe in our product and will do what we can to make things right.
| Brand | Speidel |
| Merchant | Amazon |
| Category | Telephony |
| Availability | In Stock |
| SKU | B006PK360K |
| Color | Gold Tone |
| Size | 14mm-18mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | stainless steel |
| Google Product Category | Electronics > Communications > Telephony |
| Product Type | Clothing, Shoes & Jewelry > Departments > Women > Watches > Watch Bands |
iPhone 16 Pro Marvel Studios The Fantast... |
Njjex Case for Samsung Galaxy A32 5G, Fo... |
MOSNOVO Case for iPhone 15 Pro, [Compati... |
BELTRON Case for Nokia 2720 V Flip Phone... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $21.99 | $13.99 | $22.09 | $14.95 |
| Brand | Marvel | NJJEX | MOSNOVO | BELTRON |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock Scarce | In Stock Scarce | In Stock |