| Brand | YG |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0080CAG9A |
| Size | 6" Overall Length, 0.25" Cutting Diameter, 0.25" Shank Diameter |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Carbide |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Cutting Tools > Milling Accessories > End Mills > Square Nose |
Suitable for general-purpose machining on hardened and high-alloy steel, chromium-nickel steel, steel casting, malleable cast iron, brass, copper, aluminum with a high percentage of silicon, and abrasive plastic Extra-long-length end mills have longer cutting edges and can make deeper cuts than long-length end mills Two flutes offer better chip-carrying capacity than end mills with more flutes, enhancing the tool’s ability to remove material Carbide can run at higher speeds than high-speed or cobalt steel, resisting wear and high cutting temperatures Uncoated (bright) tools have no additional surface treatment or coating for use on a broad range of materials
| Brand | YG |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0080CAG9A |
| Size | 6" Overall Length, 0.25" Cutting Diameter, 0.25" Shank Diameter |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Carbide |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Cutting Tools > Milling Accessories > End Mills > Square Nose |
Safety Bollard, Steel Bollards, Removabl... |
24 PCS Cotter Pin Assortment Kit, R Clip... |
Coson home Long Rubber Dishwashing Clean... |
Venture Horizon Mobile Laundry Caddy Bla... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $129.99 | $4.99 | $8.90 | $54.95 |
| Brand | CRGOEUM | N.MAX | Coson home | Venture Horizon |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | Leadtime | In Stock | In Stock | In Stock |