| Brand | Angara |
| Merchant | Amazon |
| Category | Jewelry |
| Availability | In Stock |
| SKU | B076BPRVRK |
| Color | Rose Gold |
| Size | 5 mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | 14K Rose Gold |
| Google Product Category | Apparel & Accessories > Jewelry |
| Product Type | Clothing, Shoes & Jewelry > Departments > Women > Jewelry > Earrings > Drop & Dangle |
About the Gemstone: Freshwater cultured pearls exude classic charm that goes beyond the trends. Symbolizing purity, clarity and wisdom, this beautiful gem is celebrated for its soft, iridescent glow. What's more, it's the official birthstone for June and the traditional choice for the 3rd and 30th wedding anniversaries. Gemstone Shape: Known for its classic shape and brilliant facets, the round freshwater cultured pearl offers an elegant look. It's the perfect choice for those who prefer jewelry that's both timeless and versatile. Style Overview: Dazzle up your look with these freshwater cultured pearl two-stone earrings. They’ll complement pretty much everything you pair them with. Whether you're treating a loved one or yourself, these rose gold two-stone earrings are guaranteed to make hearts flutter. Features 5mm Freshwater Cultured Pearl. Crafted in 14K Rose Gold. About the Design: Exuding remarkable brilliance are the pairs of Freshwater pearls set in 14k rose gold. These pearl earrings are designed in a stylish contemporary fashion with metal swirls elegantly juxtaposed in between the cultured pearls. The metal detailing perfectly complement the round pearls and look scintillating on these pearl swirl earrings. Exuding remarkable brilliance are the pairs of Freshwater pearls set in 14K rose gold. These pearl earrings are designed in a stylish contemporary fashion with metal swirls elegantly juxtaposed in between the cultured pearls. The metal detailing perfectly complement the round pearls and look scintillating on these pearl swirl earrings.
| Brand | Angara |
| Merchant | Amazon |
| Category | Jewelry |
| Availability | In Stock |
| SKU | B076BPRVRK |
| Color | Rose Gold |
| Size | 5 mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | 14K Rose Gold |
| Google Product Category | Apparel & Accessories > Jewelry |
| Product Type | Clothing, Shoes & Jewelry > Departments > Women > Jewelry > Earrings > Drop & Dangle |
NOVICA Artisan Handcrafted .925 Sterling... |
Pierced Owl 16GA F136 Implant Grade Tita... |
Equestrian Steel Cross Tie Ring, Black o... |
Men Women Spinner Ring 925 Sterling Silv... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $49.99 | $15.99 | $42.99 | $39.99 |
| Brand | NOVICA | Pierced Owl | Tack Room Studio | YinShan |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock | In Stock |