| Brand | QiCheng&LYS |
| Merchant | Amazon |
| Category | Electronics |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B07C1GYWPK |
| Color | 3.5mm Elbow 1m |
| Size | 3.5mm Elbow 1.0m |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | PVC |
| Google Product Category | Electronics |
| Product Type | Electronics > Television & Video > Accessories > Cables > RCA |
Designed to connect 3.5mm male plug to 3RCA Audio Video female The CTIA-OMTP adapter has been added to the product. The audio cable 3.5 plug of this product is connected using the OMTP interface. If your device's headphone jack is a CTIA connection, you will need to use the CTIA-OMTP adapter. There will be no noise after using the adapter. If your device's headphone jack is an OMTP connection, you do not need to use the CTIA-OMTP adapter when using an audio cable High quality corrosion-resistant gold-plated connectors provide superior stereo audio transmission without signal loss and noise 3.5mm aux to 3 RCA stereo audio cable allows you to connect portable audio devices with home audio system, such as a Smartphone (not support iPhone), MP3 player or tablet to a TV, AV receiver, amplifier, projector or other RCA-enabled device Bi-directional function allows you to connect a DVD player, TV, Wii box, video camera, VCR, or other equipment with legacy RCA connectors to speakers or AV receivers with a 3.5mm stereo mini-jack for audio only Cable length: 1.m / 3ft; red, white plug then left and right channels, yellow plugs connected video signal. The ultimate Mini AV to 3 RCA Cable for Composite Video and Stereo Audio Signal!
The AV Cable connects camcorders to TVs/monitors for playback, and to video recorders for copying footage to storage media. It carries composite video and stereo audio signals.
It includes a 90 right-angle mini plug Easily connects your camcorder to a TV, One end features a right-angle TRRS 3.5mm connector, which plugs into the camcorder, and the other end has three RCA connectors, one for composite video and the other two for stereo audio.
Product Details:
· Works with camcorders made by Sony, Panasonic, JVC, and others.
· 3.5mm mini phone plug at one end and 3 RCA plugs at the other end.!
· Cable Cord Length 3ft.
· Carries composite video and stereo audio signals!
· Connects camcorders to TVs/monitors for A/V playback.
· Connects camcorders to video recorders for copying footage.
This is shielded the line, suitable for high-end audio products.
| Brand | QiCheng&LYS |
| Merchant | Amazon |
| Category | Electronics |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B07C1GYWPK |
| Color | 3.5mm Elbow 1m |
| Size | 3.5mm Elbow 1.0m |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | PVC |
| Google Product Category | Electronics |
| Product Type | Electronics > Television & Video > Accessories > Cables > RCA |
Replaced Gaming Monitor Remote Control f... |
[UL Listed] OMNIHIL 5 Feet Long AC Power... |
HangTon Timecode Cable 5 Pin to 3.5mm TR... |
Arkrocket Curiosity Bluetooth Turntable ... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $29.99 | $10.96 | $39.00 | $79.98 |
| Brand | Beyution | OMNIHIL | HangTon | arkrocket |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock Scarce | In Stock | In Stock Scarce | In Stock |