| Brand | Huanyu |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07TY4B738 |
| Color | 5pcs:60mm |
| Size | 5pcs:60mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | High Borosilicate--Glass |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Lab & Scientific Products > Glassware & Labware > Lab Dishes > Petri Dishes |
Size Specifications: Diameter of Bottom Dish: 60mm; Height of Bottom Dish: 17mm; Outer Diameter of Upper Lid: 68mm; Height of Upper Lid: 16mm; Thickness: 2mm High Borosilicate Made: High strength, high light transmittance. (pls note that the dropper is not included in the package.) Note: To ensure the flatness of the lid and make it easier to remove or cover, there is a certain gap between the bottom dish and the upper lid. This is normal and does not affect normal use High Temperature Resistance: Up to 400 ° C, Low expansion rate. Please note that our Glass Petri Dishes are NOT resistant to low temperatures and cannot be frozen High Stability: Acid and alkali resistance, high chemical stability. Exquisite Workmanship. The edges and bottom cover are even, smooth and flat Size Specifications: Diameter of Bottom Dish: 60mm; Height of Bottom Dish: 17mm; Outer Diameter of Upper Lid: 68mm; Height of Upper Lid: 16mm; Thickness: 2mm High Borosilicate Made: High strength, high light transmittance. (pls note that the dropper is not included in the package.) Note: To ensure the flatness of the lid and make it easier to remove or cover, there is a certain gap between the bottom dish and the upper lid. This is normal and does not affect normal use High Temperature Resistance: Up to 400 ° C, Low expansion rate. Please note that our Glass Petri Dishes are NOT resistant to low temperatures and cannot be frozen High Stability: Acid and alkali resistance, high chemical stability. Exquisite Workmanship. The edges and bottom cover are even, smooth and flat
| Brand | Huanyu |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07TY4B738 |
| Color | 5pcs:60mm |
| Size | 5pcs:60mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | High Borosilicate--Glass |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Lab & Scientific Products > Glassware & Labware > Lab Dishes > Petri Dishes |
VEVOR 4000W Hybrid Solar Inverter, 24V D... |
AWP Controls Genie Control Box 1256727, ... |
EC Buying DC01 Infrared PM2.5 Air Qualit... |
Zirconia Ceramic Sheets, Anti High Tempe... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $319.90 | $241.75 | $9.99 | $53.63 |
| Brand | VEVOR | AWP Controls | EC Buying | Petabo |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock Scarce | In Stock Scarce | In Stock | In Stock |