| Brand | Utoolmart |
| Merchant | Amazon |
| Category | Tools |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07V69W86K |
| Color | Black |
| Size | 110mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | High Carbon Steel (SK2) |
| Google Product Category | Hardware > Tools |
| Product Type | Arts, Crafts & Sewing > Crafting > Craft Supplies > Cutting Tools > Scissors |
【Size】- Total length:110mm/4.33" ;Size of the opening:20mm /0.78";Cutting edge:35mm/1.37" 【Application】- These scissors are designed for cutting thrum, yarn thread or light branches and leaves,and almost any thing material that would normally be cut with scissors. 【Feature】- Small and lightweight, great for tailor or handicraft, also for other chores requiring small scissors 【Material】- These scissors is made of high hardness SK2 Steel edge, painted hand.Sharpe edge make cutting more efficiently 【Convenient】- Simple to use, and easy to carry. It's the good helper of the daily household Utoolmart 4.3" Sewing Trimming Scissors
Product Feature
1.High hardness SK2 Steel edge, painted handle.
2.Very useful and practical tool for variety of material, fishing line, fabric, thread.
3.Also can be used for fixing the plants and branches.
4.They trim threads, thin sheet goods, string ribbon, almost any thing material that would normally be cut with scissors.
5.It is a good helper for tailor or handicraft. Simple to use and easy to carry.
Technical Parameters
Product Name: Yarn Scissor
Total length:110mm/4.33"
Size of the opening:20mm /0.78"
Cutting edge:35mm/1.37"
Material: SK2 Steel
Package Content
1 x Yarn Scissor
| Brand | Utoolmart |
| Merchant | Amazon |
| Category | Tools |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07V69W86K |
| Color | Black |
| Size | 110mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | High Carbon Steel (SK2) |
| Google Product Category | Hardware > Tools |
| Product Type | Arts, Crafts & Sewing > Crafting > Craft Supplies > Cutting Tools > Scissors |
DaduoRi 5/8"-11 Male Thread to SDS Plus ... |
Woodpeckers Joint Bridge Clamp Pad Rack-... |
Seibertron High-Vis Series Cut Resistant... |
Tolxh #573115-00#562211-00 Angle Grinder... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $9.99 | $24.99 | $25.99 | $14.99 |
| Brand | DaduoRi | Woodpeckers | Seibertron | Tolxh |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock Scarce | In Stock Scarce | In Stock |