| Brand | TooTaci |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07WDV7F8K |
| Color | Vinyl Coated |
| Size | 1/8" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Stainless Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Material Handling Products > Pulling & Lifting > Cable & Wire Rope |
1/8 Wire Rope Kit: Includes 100ft vinyl coated wire rope, 50 M3 aluminum crimping sleeves, and 20 wire rope thimbles. Ideal for outdoor projects like cable railings, trellises, and fence tensioning. Durable 304 stainless steel ensures long-lasting performance, with accessories for easy installation Vinyl Coated Steel Cable: 1/8 wire rope is made of 304 stainless steel with a 2mm steel core and vinyl coating, with a breaking strength of up to 480 lbs. The vinyl coating provides a protective barrier for the wire rope, reducing direct friction between the wire rope and external objects, reducing wear and extending service life High-Strength 7x7 Strand Cable: The 1/8 steel cable is braided from a 7x7 strand core. This design effectively enhances the flexibility of the cable, making it easy to bend and fix. It is very suitable for projects that require frequent bending or winding, such as: curtain wire, string light hanging, clotheslines, cable railings Steel Cable with Crimping Loop: This 1/8" stainless steel cable includes aluminum crimping loop and thimbles. The wire rope is threaded through the crimping tube and crimped to create a ring end, allowing quick attachment of hooks or turnbuckles. Thimbles protect the cable from abrasion at bends Versatile Applications: This 1/8" aircraft cables is ideal for garden wire for climbing plants, wire trellis kit, wire curtain, clothesline, shade sail hardware, fence wire, cable railing, guy wire, anti sag gate kit, garage door cables. Its strength and flexibility make it a reliable choice for both indoor and outdoor applications
| Brand | TooTaci |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07WDV7F8K |
| Color | Vinyl Coated |
| Size | 1/8" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Stainless Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Material Handling Products > Pulling & Lifting > Cable & Wire Rope |
4mm Banana Plug to 5.5 X 2.1mm DC Power ... |
5203 ZZ Nachi Angular Contact 17x40x17.5... |
Closmos Brass Hose Barb Fitting 90 Degre... |
Okerny Customize Toggle Switch Panel 2 G... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $9.51 | $58.90 | $9.59 | $27.99 |
| Brand | GalaxyElec | NACHI AMERICA | Closmos | Okerny |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock | In Stock Scarce |