| Brand | BOJACK |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07X3GFV8K |
| Size | 5x20mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Glass |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Electrical > Breakers, Load Centers & Fuses > Fuses > Cartridge Fuses |
BOJACK 20 Pcs High Quality Slow-blow Glass Fuse Fuse Dimension: 5x20mm/0.2x0.78 Inch Fuse Current: 2A Fuse Voltage: 250V Package Quantity: 20 pcs Packed in a plastic storage case BOJACK 20 Pcs High Quality Slow-blow Glass Fuse
Fuse model:T2AL250V
Fuse Current: 2A
Fuse Voltage: 250V
Fuse Dimension:5x20mm/0.2x0.78 Inch
The role of the Slow-blow fuse:The slow-blow fuse is also called a
time-delay fuse. Its delay characteristic is maintained in the circuit
when it has a non-fault pulse current and can protect against long-term
overload. Some circuits have a current greater than a few times
the normal operating current at the switching instant. Although
this current peak is very high, it occurs for a short period of time.
We call it a pulse current or an inrush current or a surge current.
Ordinary fuses can not withstand such currents. If such a circuit
uses an ordinary fuse, it may not be able to start normally. If a larger
fuse is used, it will not be protected when the circuit is overloaded.
The melt of the time-delay fuse is specially processed to absorb
energy. By adjusting the energy absorption, it can resist the inrush
current and protect the overload.
| Brand | BOJACK |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B07X3GFV8K |
| Size | 5x20mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Glass |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Electrical > Breakers, Load Centers & Fuses > Fuses > Cartridge Fuses |
IdeaFormer Sided Textured PEI Build Plat... |
Kigley 12 Pcs Female Mannequin Torso Han... |
2 Pack 6061 T6 Aluminum Sheet Metal 6 x ... |
Smith Corona - RTT4060AP*R - 4x6 Red The... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $28.99 | $115.99 | $18.99 | $119.31 |
| Brand | IdeaFormer IR3 | Kigley | ZOFORTY | Smith Corona |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock Scarce | In Stock | In Stock | In Stock |