| Brand | stonylab |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B08SC96F8Z |
| Color | 500 ml |
| Size | 500 ml |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Lab & Scientific Products > Lab Instruments & Equipment > Heating & Cooling Equipment > Burners & Heaters > Heating Mantles |
Without temperature control, continuous heating with a knob that only adjusts the heating power (rate of heating); Max use temperature: 450โ; Capacity: 500 ml; Speed: 1600 rpm Combine the functionality of a heating mantle with a magnetic stirrer, providing uniform, even heating and stirring, widening the range of applications in chemistry, laboratory, research and others Nickel-chromium wire is sealed in the high-temperature insulation layer and weaved into the internal heating heater, ensuring fast, even heat and continuous Lightweight and energy saving design for safety use, low damage to glassware 1-year limited manufacturer warranty Our Lab equipment is primary instruments and devices used in laboratories for scientific procedures, including items such as centrifuges, balances, and hot plates, designed for tasks like measurement, analysis, heating, and observation. It serves essential functions in laboratory research, education, and quality control environments.
| Brand | stonylab |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B08SC96F8Z |
| Color | 500 ml |
| Size | 500 ml |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Lab & Scientific Products > Lab Instruments & Equipment > Heating & Cooling Equipment > Burners & Heaters > Heating Mantles |
Prime Line Packaging Navy Blue Gift Bags... |
Tuxton China TRE-051 Plate, 11-1/8" Diam... |
Kids Medieval Costume Boys Viking Tunic ... |
Lovispecs Distance Nearsighted Glasses W... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $49.99 | $130.78 | $16.99 | $17.99 |
| Brand | Prime Line Packaging | Tuxton | TOGROP | Lovispecs |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock | In Stock |