| Brand | APIELE |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B091CSCN3W |
| Color | Black Shell-White |
| Size | 150mm Pre-wired |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Aluminum |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Industrial Electrical > Controls & Indicators > Industrial Switches > Pushbutton Switches |
Suitable for automobile, motorcycle modification, switch modification of control equipment 2 PCS Brand New Pre-wired 12mm Black Aluminium Alloy LED Pushbutton Switch; LED voltage: 12V only, Hole size required: 0.5''/12mm Latching switch: Push it, ON; Push it again, OFF. Contact Configuration: 1NO ATTENTION: This switch is a very small one. Please read the Spec before purchase High quality metal material & IP65 waterproof protection can be used in wet or dusty enviroment.
Suitable for automobile, motorcycle modification, switch modification of control equipment
Latching switch
The Latching switch will remain on once it ispressed and stay on until it is pressed again.
Specification:
- Switch Rating: 5A/250VAC
- Operation Temperature: -20℃~ +55℃
- Mechanical life: 1,000,000 cycles
- Electrical life: 200,000 cycles
- Panel thickness: 1 - 10mm
- Protection level: IP65, IK10
- Mounting Cut Hole: 12mm
- Operation Type: Latching
- Switch Contact: 1NO
- LED Rating: 15mA, AC/DC 12V
- LED Pattern: Ring Indicator
| Brand | APIELE |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B091CSCN3W |
| Color | Black Shell-White |
| Size | 150mm Pre-wired |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Aluminum |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Industrial Electrical > Controls & Indicators > Industrial Switches > Pushbutton Switches |
VEVOR 4000W Hybrid Solar Inverter, 24V D... |
AWP Controls Genie Control Box 1256727, ... |
EC Buying DC01 Infrared PM2.5 Air Qualit... |
Zirconia Ceramic Sheets, Anti High Tempe... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $319.90 | $241.75 | $9.99 | $53.63 |
| Brand | VEVOR | AWP Controls | EC Buying | Petabo |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock Scarce | In Stock Scarce | In Stock | In Stock |