| Brand | AQUARM |
| Merchant | Amazon |
| Category | Outdoor Recreation |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09CT1ZJ5K |
| Color | Orange |
| Size | 42.5" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | PE, IXPE, HDPE, FRP |
| Google Product Category | Sporting Goods > Outdoor Recreation |
| Product Type | Sports & Outdoors > Sports > Water Sports > Surfing > Bodyboards |
IXPE Imported Upgraded Premium Structure:Adopt high-quality durable PE core design, upgrade and embed 2 fiberglass stringer, strengthen the bodyboard core, will not easily break or deform; In addition, it is reinforced with glass fiber resin layer plastic mesh at the bottom which further improves the firmness of the body board durability Wonderful Surfing Experience: With IXPE surface, the body board is waterproof and has good impact resistance; HDPE slick bottom surface, crescent tail and 60/40 rail for great performance, offers impact strength, better responsiveness and fluidity. Suitable for beginners and all surfing levels to use, enjoy wonderful and exciting surfing and speed experience in the sea, beach, river Durable Heat-Laminated Board:Our heat lamination process cushions and seals the board’s top and bottom, making the bodyboards sturdier than regular glued bodyboards. The Heat-sealing process reduces blistering of the body boards, prolongs service life and improves user experience Excellent Accessory:The body board comes with excellent accessory. The premium coiled wrist leash will keep your board attached to you at all times and provides a good traction experience and enhances safety during surfing. The included bag features adjustable shoulder straps and side handles to make the body board easy to transport and store, making it a great choice for surfers CONSIDERABLE AND FAVORABLE SERVICE:If the body board gets damaged, just feel free to contact our customer service team with a photo, we are willing to replace it FOR FREE
AQUARM 42.5 inch Body Board for Adults Brings Perfect Surfing Experience for Beginners and All Surfing Levels
Features:
1、Adopt high-quality durable PE core design, upgrade and embed 2 fiberglass stringer, strengthen the body board core, not easily break or deform.
2、Reinforced with glass fiber resin layer plastic mesh at the bottom to further improves the firmness of the body board durability.
3、IXPE surface, HDPE slick bottom surface, crescent tail and 60/40 rail offers impact resistance, strength, better responsiveness and fluidity.
4、Coming with Coiled Wrist Leash which keeps board attached to you at all times, provides a good traction experience and enhances safety during surfing.
5、 Coming with bodyboard bag which makes the body board easy to transport and store.
| Brand | AQUARM |
| Merchant | Amazon |
| Category | Outdoor Recreation |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09CT1ZJ5K |
| Color | Orange |
| Size | 42.5" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | PE, IXPE, HDPE, FRP |
| Google Product Category | Sporting Goods > Outdoor Recreation |
| Product Type | Sports & Outdoors > Sports > Water Sports > Surfing > Bodyboards |
FlowFly Lunch Bag, Insulated Cooler, The... |
Double Couple Toddler Swim Vest with Sle... |
Puffin - The OG Beverage Sleeping Bag - ... |
O'Neill Women's Basic Skins Long Sleeve ... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $23.99 | $18.99 | $19.95 | $39.95 |
| Brand | FlowFly | Double Couple | Puffin | O'NEILL |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock | In Stock |