| Brand | The Warm Company |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09JB1W54V |
| Color | white |
| Size | 24" x 90" x 1/4" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Silk |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Arts, Crafts & Sewing > Sewing > Sewing Notions & Supplies > Interfacing |
Light Weight Easy to use Repositionable stick Will not gum up your needle Lite Steam-A-Seam 2 are back and better than ever making appliqué fun again!! Lite Steam-A-Seam 2 are heat activated pressure sensitive fusible webs. This makes the web sticky and repositionable for easy placement of your appliqué giving you the ability to play with your design before permanently ironing. You’ll never make a mistake – the last step is to fuse when everything is perfectly in its place! Before fusing, tack your project to a wall or try on a garment to check appliqué placement; you’re able to reposition pieces while you’re wearing them. Lite Steam-A-Seam is the incomparable lightweight fusible web that bonds the same as Steam-A-Seam 2 but with 1/2 the weight – Perfect for laces, ribbon, silk and chiffon!
| Brand | The Warm Company |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09JB1W54V |
| Color | white |
| Size | 24" x 90" x 1/4" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Silk |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Arts, Crafts & Sewing > Sewing > Sewing Notions & Supplies > Interfacing |
Anker SOLIX C1000 Portable Power Station... |
WA Portman 38-PC Ready to Pour Acrylic P... |
SUNLPH 50 Pack 4x4x1 Inches Small Shippi... |
3/4" x 2" Machinery Eye Bolts Shouldered... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $429.99 | $32.95 | $18.99 | $27.99 |
| Brand | Anker | W.A. Portman | SUNLPH | Generic |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock Scarce | In Stock | In Stock Scarce |