| Brand | POWERTEC |
| Merchant | Amazon |
| Category | Tools |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09Y1PL3R5 |
| Color | 2-1/2" Anti-clog Blast Gate |
| Size | 2-1/2" Anti-Clog Blast Gate |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Google Product Category | Hardware > Tools |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Power & Hand Tools > Power Tool Parts & Accessories > Vacuum & Dust Collector Accessories > Vacuum & Dust Collector Parts |
INCLUDES: (1) 2-1/2" Blast Gate dust collector attachment (Tapered OD, from 2-7/16" to 2-17/32") FUNCTION: Helps direct and control airflow from one machine to another, while providing a quicker and easier change over for your integrated woodworking machines and dust collection systems FEATURES: A molded, single piece body construction that offers a ramped clog resistant and gapless design (no air loss or reduced suction), along with a seamless sliding gate that delivers a secure firm stop when opened PREMIUM QUALITY: This 2-1/2" blast gate was made with heavy duty industrial grade plastic, known for it’s impact and shock absorbance, along with anti-scratch and heat resistant properties PLEASE NOTE: Embossed "OUT" mark should face toward the dust collector side to ensure proper hookup with the dust collection system, achieving clog-free performance.
| Brand | POWERTEC |
| Merchant | Amazon |
| Category | Tools |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09Y1PL3R5 |
| Color | 2-1/2" Anti-clog Blast Gate |
| Size | 2-1/2" Anti-Clog Blast Gate |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Google Product Category | Hardware > Tools |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Power & Hand Tools > Power Tool Parts & Accessories > Vacuum & Dust Collector Accessories > Vacuum & Dust Collector Parts |
Neiko High Visibility Safety Vest ANSI C... |
Mac Tools A8023 Replacement Toolbox Key:... |
POETISKE Ladder Hooks Screw in Storage H... |
Rocaris 50 Pcs Abrasive Buffing Wheels, ... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $10.99 | $14.87 | $17.45 | $11.99 |
| Brand | NEIKO | EasyKeys | unp | Rocaris |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock Scarce | In Stock |