| Brand | DURATECH |
| Merchant | Amazon |
| Category | Tools |
| Availability | In Stock |
| SKU | B0B9FDPM3W |
| Color | Orange |
| Size | 8" bolt cutter |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Google Product Category | Hardware > Tools |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Power & Hand Tools > Hand Tools > Cutters > Bolt Cutters |
CUTTING CAPACITY: This 8" bolt cutter's max opening size is 1/4" (7mm), and the size of max cutting capacity is 1/10" (2.3mm). It is suitable for cutting steel wire, chains, cables, etc., but NOT recommended for cutting locks, stainless steel bolts and heat-treated bolts. MATERIAL: The drop-forged jaw is made of strong and durable high-quality Cr-V, with high hardness, good wear resistance and good cutting performance. The blade is not easy to break or deform and can be used for a long time. USER-FRIENDLY DESIGN: Ergonomic PP+TPR insulated handle and non-slip soft grip provide extra comfort while cutting and provide a better grip for more controllable cutting. EFFICIENT LEVERAGE: The combination of classic lever design and strong blade provides stronger cutting force. Meanwhile, it can save labor and speed when cutting, and improve work efficiency. WIDE APPLICATION: Bolt cutters can handle various cutting tasks and are widely used in industrial job sites or home improvement projects, repair and disassembly work, etc. DURATECH 8-inch Mini Bolt Cutter with Bi-Material Ergonomic Handle Grip, Security Lock, Chrome Vanadium Steel Blade for Wire, Cables, Chains, Small Screws
| Brand | DURATECH |
| Merchant | Amazon |
| Category | Tools |
| Availability | In Stock |
| SKU | B0B9FDPM3W |
| Color | Orange |
| Size | 8" bolt cutter |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Google Product Category | Hardware > Tools |
| Product Type | Tools & Home Improvement > Power & Hand Tools > Hand Tools > Cutters > Bolt Cutters |
Powerbuilt 3/8" Drive Flex-Head Ratchet ... |
Utoolmart Ratcheting Wrench, 17mm x 19mm... |
2 Pack Magnetic Helping Hands Soldering,... |
Neoteck Auto Ranging Digital Multimeter ... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $15.17 | $19.89 | $9.99 | $23.99 |
| Brand | Powerbuilt | Utoolmart | Beclumas | Neoteck |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | Leadtime | In Stock | In Stock |