| Brand | ACROPIX |
| Merchant | Amazon |
| Category | Vehicles & Parts |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CFFMPS3V |
| Color | Silver Tone |
| Size | 2.52"x1.77"x1.02" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Plastic |
| Google Product Category | Vehicles & Parts |
| Product Type | Automotive > Replacement Parts > Caps > Radiator Caps > Standard |
Fit for: for Toyota Tacoma 1995-2004, OE Number:164010C010 Feature: If you notice the coolant is leaking or there're white streaks on it, this may indicate your coolant reservoir tank cap needs to be replaced. Advantages: Radiator cap failure can have a huge impact on the cooling performance of your vehicle, replacing the radiator can help keep your vehicle safer while driving. Easy Installation: Just remove the old reservoir cap within seconds.It is very important to make sure you let the engine cool down before removing the radiator cap, as removing the radiator cap from the thermal system could cause the coolant to squirt suddenly and cause severe burns. Package Includes: 1 Pcs Radiator Cap Features:
Replace your broken coolant reservoir tank cap with a fitting replacement part.
A faulty radiator cap can result in engine overheating, loss of coolant, or engine damage. So it is very important for a properly operating cooling system.
If you notice the coolant is leaking or there're white streaks on it, this may indicate your coolant reservoir tank cap needs to be replaced.
This is a non-OEM product, accessory ONLY!
Specification:
Condition: New
Material: Plastic
Color: Silver Tone
Size: 6.4x4.5x2.6cm / 2.52"x1.77"x1.02"(L*W*H)
OE Number:
164010C010
Fit for:
for Toyota Tacoma 1995-2004
Package Includes:
1 Pcs Radiator Cap
| Brand | ACROPIX |
| Merchant | Amazon |
| Category | Vehicles & Parts |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CFFMPS3V |
| Color | Silver Tone |
| Size | 2.52"x1.77"x1.02" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Plastic |
| Google Product Category | Vehicles & Parts |
| Product Type | Automotive > Replacement Parts > Caps > Radiator Caps > Standard |
Autoround Pair 512271 Rear Wheel Bearing... |
Ignition Distributor Dizzy For Suzuki Ji... |
Nilight 120PCS/60 Pairs Quick Splice Dis... |
Youxmoto Side Mirror Glass Fit for Ford ... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $68.99 | $59.99 | $12.99 | $14.37 |
| Brand | Autoround | Artudatech | Nilight | Youxmoto |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock Scarce | In Stock | In Stock | In Stock |