| Brand | Metalsuberg |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CJYK377K |
| Color | Multicolored |
| Size | M8 x 40mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Alloy Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Fasteners > Bolts > Hex Bolts |
Thread Size: Diameter 8mm-1.25mm pitch, Length exclude head: 40mm; Full thread. Material: Made of high quality Alloy steel to make Hex head bolts much more strength,durability, and reliability. Exterior finish: Color Galvanization to make surface more Resistant to Rust. There are no issues of biting death or thread damaging to compare with nonrust steel bolts in high and low temperature environments. Bolt, Nut and flat washer pack up together as one unit for conviences to end user with easy installation experiences. Nylon Insert Hex Lock Nut have more strong and long lifetime for full course thread clamping force to avoid loose; flat washer apply for increase fixing area with tightening. This Hex head bolt,nut and washer Assortment Kit following up with DIN standard and Our fasteners have passed many limit test requirements/quality control before selling out.they can widely use in different industries for fixing, please check the picture, size and self working condition clearly and choose right spec before you purchase it.please feel free to contact with us if you have any queries need our help.we will reply you soon and let your installation feeling more smoothly. Diamter 8.0mm, 40mm lengths of Hex head bolt. color galvanization,nylon lock Nut and flat washer Assortment Kit,Alloy steel,Grade 8.8.
| Brand | Metalsuberg |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CJYK377K |
| Color | Multicolored |
| Size | M8 x 40mm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Alloy Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Fasteners > Bolts > Hex Bolts |
Anker SOLIX C1000 Portable Power Station... |
WA Portman 38-PC Ready to Pour Acrylic P... |
SUNLPH 50 Pack 4x4x1 Inches Small Shippi... |
3/4" x 2" Machinery Eye Bolts Shouldered... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $429.99 | $32.95 | $18.99 | $27.99 |
| Brand | Anker | W.A. Portman | SUNLPH | Generic |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock Scarce | In Stock | In Stock Scarce |