| Brand | Maymom |
| Merchant | Amazon |
| Category | Baby & Toddler |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CLS4885K |
| Color | Flange 14mm Pink Valve |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Baby & Toddler |
| Product Type | Baby Products > Feeding > Breastfeeding > Breast Pumps > Electric |
MAYMOM PUMP PARTS compatible with Spectra S1 PLUS, Spectra S2 PLUS, Spectra 9 PLUS breast pumps. Include 2 Extra-Small 14mm flanges, 2 duckbill valves, 2 backflow protectors, and 2 tubes. The flanges connect with wide-neck bottles. MADE BY MAYMOM. Not original Spectra parts. Compatible with Spectra flange, backflow protector, valve, and tubing. To use with your Synergy Gold pump please try Maymom tubing adapter (ASIN: B09XF18WZ7). NO GAPS ON VALVE TIPS. NOT suction loss. Easy to attach and remove. Interchangeable with Spectra S1 Accessories. Interchangeable with Spectra S2 accessories. WIDE-NECK FLANGE: smooth angle and long tunnel. Multiple flange sizes available: 13mm, 14mm, 15mm, 16mm, 17mm, 18mm, 19mm, 20mm, 21mm, 23mm, 24mm, 25mm, 27mm, 28mm, 30mm, 32mm. Compatible with Spectra wide-neck bottles and Maymom wide-neck bottles. NO more falling bottles. All parts are BPA free. Can be cleaned with water steam, boiling water or microwave-steam bags. Comply with FDA regulations for plastic materials that contact food. Test reports are conducted by independent lab and available for reference. Maymom Pump Part Compatible with Spectra S2 Spectra S1 9 Plus Breastpump Replace Spectra Pump Part Replace Spectra S1 Accessories Spectra Flange Spectra Duckbill Valve
| Brand | Maymom |
| Merchant | Amazon |
| Category | Baby & Toddler |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CLS4885K |
| Color | Flange 14mm Pink Valve |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Baby & Toddler |
| Product Type | Baby Products > Feeding > Breastfeeding > Breast Pumps > Electric |
BIBS Studio Soother 2-Pack, BPA Free Dum... |
Suavinex Zero Zero Anti Colic Baby Bottl... |
ClearGuard Baby Table Corner Protectors ... |
Krijuess 20 Pack Disposable Toilet Seat ... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $16.95 | $29.99 | $34.98 | $16.99 |
| Brand | Bibs | Suavinex | Inspire Essentials | Krijuess |
| Merchant | Amazon | Amazon | Inspire Uplift | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock Scarce | In Stock | In Stock |