| Brand | Electriduct |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B01MG7DR6A |
| Color | Yellow |
| Size | 0.094 inch (3/32") - 10 ft |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Polyolefin |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Industrial Electrical > Wiring & Connecting > Heat-Shrink Tubing |
3/32" Diameter | 10 Feet | Color: Yellow 2:1 Shrink Ratio - Shrinks down to half its size RoHS Compliant | UL Listed | Halogen-Free | Up to 600V High temperature resitant | Great electrical insulation, tightness and corrosion resistance | Used in wiring, automotive and many other electronic and electrical applications Sizes vary ± 5% | Color between different sizes may not match Polyolefin Heat shrink tubing can be used in a variety of applications in the military, commercial, and consumer markets. All heat shrink tubing will shrink lengthwise as well as its diameter; 2:1 shrink tubing will shrink one half of its nominal diameter and less than 7% of its length. The diameter of heat shrink tubing is measured as a round tube, not flat, so make sure that the shrink tubing is larger than what you are covering.
| Brand | Electriduct |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B01MG7DR6A |
| Color | Yellow |
| Size | 0.094 inch (3/32") - 10 ft |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Polyolefin |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Industrial Electrical > Wiring & Connecting > Heat-Shrink Tubing |
KZERZLEI 49ft Universal Trampoline Sprin... |
5/8"(16mm) Wide Green and 3800 feet Poly... |
Merryland Cut Off Wheel 5 inch for Angle... |
Barco Clickshare USB-C Button für CX-Ser... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $16.99 | $128.00 | $18.90 | $226.99 |
| Brand | KZERZLEI | LNYEBN | Merryland | Barco |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock Scarce | In Stock | In Stock |