| Brand | Bella Taylor |
| Merchant | Amazon |
| Category | Luggage & Bags |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CHCJL69W |
| Color | Ironstone |
| Size | 20" L x 9" H x 9" D |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Cotton |
| Google Product Category | Luggage & Bags |
| Product Type | Clothing, Shoes & Jewelry > Departments > Luggage & Travel Gear > Travel Duffels |
Country American Patchwork: Ironstone is our timeless palette of chestnut, khaki, dark chocolate, and black quilted cotton fabrics in plaids and stripes in a traditional American patchwork layout. Large Travel Duffel: At 20” long, 9” high, and 9” deep, the Duffle has a 26.5 L capacity. The large travel bag is carryon compliant, and may also be used as a weekend bag, gym bag, yoga bag, or overnight bag. Lightweight And Organized: This cloth travel bag holds everything! 1 zip and 2 slip outside pockets offer easy access to your phone, keys, passport, wallet and snacks. Inside the main zippered compartment, you’ll find 1 zip and 2 slip pockets to organize your travel essentials. Comfortable To Carry: With a 16” strap drop and a removable 55” adjustable shoulder strap, tote the travel duffle using the double straps, or throw the bag over your shoulder and go hands-free. The top zip closure is secure, keeping your belongings safe and protected. Quality Construction: Made to last with 100% cotton fabric and batting. Diamond quilting adds a unique and durable finish to our quilted cotton travel bags. Machine wash on gentle cycle with mild detergent then line dry OR spot clean. If you’re looking for a perfectly sized bag to accompany you through daily life, the Duffle is for you. This quilted tote is big enough to carry everything you need for overnights, travel, weekends and more, all perfectly organized thanks to its 6 pockets, and it’s machine washable for easy care. Carry it on your shoulder with the 2 straps, or use the detachable shoulder strap to go hands free. Made with Bella Taylor’s steadfast commitment to quality, the Duffle keeps its shape and holds up over time. It’s a practical, convenient, and comfortable bag with a relaxed structure that matches your casual and friendly style. Available in a variety of country patchwork, solid, and floral designs.
| Brand | Bella Taylor |
| Merchant | Amazon |
| Category | Luggage & Bags |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0CHCJL69W |
| Color | Ironstone |
| Size | 20" L x 9" H x 9" D |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Cotton |
| Google Product Category | Luggage & Bags |
| Product Type | Clothing, Shoes & Jewelry > Departments > Luggage & Travel Gear > Travel Duffels |
ZOOEASS Wide Shoulder Strap Adjustable R... |
Buckle-Down My Hero Academia Wallet, Bif... |
UJDUYSD Personalized Backpack for Girls ... |
24 Pack Backpack, Bulk 17 inch Outdoor T... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $12.99 | $19.95 | $23.99 | $129.99 |
| Brand | ZOOEASS | Buckle-Down | UJDUYSD | Winterlace |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock | In Stock |