| Brand | sisona |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B0CYWXT31K |
| Size | 3/8 in |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Carbide |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Cutting Tools > Milling Accessories > End Mills > Ball Nose |
SPECIFICATION: Carbide Ball Nose end Mill With 3/8" shank, 2-1/2" overall length, can be used in routers with 3/8" collect. High Quality:made from solid tungsten carbide (TC),have a Titanium Nitride (TiN) surface to improve heat resistance and reduce wear. Used it strictly for steel, it worked great for that, eats metal fast, beautiful surface finish!Watch your stick out and travel speeds. Applicable Materials: cnc bits usually used for steel(Carbon steel/Alloy steel/Hardened steel/Cast lron, etc.) Wide Compatibility: sisona end mill bits are compatible with most desktop CNC machines, as well as other industrial CNC machines. Just make sure you select the correct-sized collet for your device. 4 Flutes Carbide Ball Nose end Mill Bits
| Brand | sisona |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B0CYWXT31K |
| Size | 3/8 in |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Carbide |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Cutting Tools > Milling Accessories > End Mills > Ball Nose |
Vestil DTH-1000 Steel Horizontal Semi Au... |
Anderson Metals 57001 Brass Hose Fitting... |
Viking Ek39 Thermostat(Self Clean) Part ... |
BOX USA BCPB10EE Crinkle Paper, 10 lb., ... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $108.85 | $4.39 | $351.30 | $142.29 |
| Brand | Vestil | Anderson Metals | VIKING | BOX USA |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | Leadtime | In Stock Scarce | Available Date | In Stock |